Select Page

U mnogim je kulturama osoba koja je posluživala božansko piće, vino, bila obavijena mističnim velom. Stručnjak za vino mogao je osjetiti mirise i okuse koje drugi ne mogu, te su ga zbog toga smatrali tajnovitim i nadnaravnih sposobnosti. Korijen riječi sommelier potječe od somme/sommier, od provansalskog saumalier, a označava osobu koja se brinula o životinjama za vuču, odnosno govedima koja su vukla kola s hranom i pićem. S vremenom se značenje proširilo na slugu zaduženog za postavljanje stola te posluživanje hrane i pića tijekom glavnih obroka.

Zanimanje sommelier kakvo mi poznajemo, rođeno je u XIX. stoljeću otvaranjem restorana i hotela velikih kapaciteta. Do 60-ih i 70-ih godina to je zanimanje bivalo sve značajnije, da bi potom i ono osjetilo ekonomsku krizu, a nakon nje u mnogim zemljama ponovno procvjetalo.

Uloga profesionalnog sommeliera danas je potpuno drugačija i sve je značajnija. Iako je sommelier mnogo godina bio osoba koja je ponajprije savršeno trebala poznavati vina i znati ih posluživati, danas se od sommeliera očekuje široki spektar znanja i sposobnosti. Svijet vina ostaje i dalje najprivlačniji dio ovoga posla, u kojemu sommelier može slobodno izraziti svoju profesionalnu kompetenciju i svoje vrline.
Nadamo se da smo Vam kroz rad i različite aktivnosti kluba pomogli da steknete nova znanja, upoznate nove ljude, istražite nove krajeve i kušate brojna vina.

Očekujemo Vas na svim našim susretima, iščekujemo Vaše prijedloge
i želimo da budete aktivni u radu udruge!

Živjeli!

Veljko Ostojić,
predsjednik Hrvatskog sommelier kluba